WYCIECZKA DO MEDIATEKI ORAZ CENTUM SYMULACJI MEDYCZNEJ

Utworzono dnia 22.03.2024

20 marca uczniowie klas 1-3 wybrali się do sanockiej Mediateki. Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA). To małe centrum nauki, w którym osoby w każdym wieku mogą samodzielnie eksperymentować i rozwiązywać zadania konstruktorskie. Podczas zwiedzania, dużą popularnością cieszyła się tzw. „Majsternia”, a w szczególności "dmuchawa", której funkcjonalność sprawdzali uczniowie podczas zajęć. W „Strefie Malucha” chłopcy urządzili wyścigi własnoręcznie zbudowanych robotów „zębaków”. Jeszcze inni próbowali swoich sił, grając w retro grę z lat 80-tych - popularnego niegdyś Phoenix. Mediateka to świetne miejsce na pobudzenie i rozwój wyobraźni dziecięcej.

Kolejnym punktem zwiedzania było Centrum Symulacji Medycznej, które znajduje się w Uczelni Państwowej w Sanoku. Uczniowie zobaczyli „od podszewki”, jak wygląda praca ratowników, pielęgniarek i fizjoterapeutów. Zaczęliśmy od obejrzenia prezentacji jak powstawało centrum, oglądania karetki, później przechodziliśmy poprzez poszczególne sale, które imitują sale szpitalne. Nauczyliśmy się, jak udzielać pierwszej pomocy oraz czym jest tracheotomia czy defibrylator. Największe wrażenie wywarła sala noworodkowa, gdzie nasi uczniowie zobaczyli wcześniaka w inkubatorze i noworodka, który przypominał lalkę, ale ważył ok.3kg, czyli tyle, ile mniej więcej ważą nowonarodzone dzieci. Z dużym zaciekawieniem obejrzeliśmy również panele, na których można było zobaczyć przekrój człowieka oraz to, jak wygląda układ kostny, krwionośny czy pokarmowy. To był bardzo ekscytujący i pełen wrażeń dzień.

Utworzono dnia 22.03.2024, 18:38