eTwining

Czym jest eTwinning?

eTwinning to portal społecznościowy, platforma edukacyjna, sieć współpracy szkół, społeczność szkolna gromadząca szkoły z całej Europy oraz tzw. krajów+. Uczniowie           i nauczyciele z różnych krajów, spotykają się tutaj aby wspólnie realizować ciekawe projekty, lecz  to co najważniejsze szkoły pozyskują dzięki eTwinning bezpieczną przestrzeń do współpracy i wymiany doświadczeń bez dodatkowych kosztów, formalności i skomplikowanych procedur, bez dodatkowych nakładów. Wystarczy komputer z dostępem do Internetu.   Platforma funkcjonuje od 2005 roku i obecnie zgromadziła 700 nauczycieli z 43 krajów. W ramach programu eTwinning szkoły przy pomocy technologii informacyjno- komunikacyjnych współpracują ponad granicami  realizując projekty, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. Uczniowie realizując projekty w ramach e Twinning poszerzają swoje kompetencje, zdobywają doświadczenia i  umiejętności,  poznają innych uczniów, ich zwyczaje, kulturę, szkoły do których uczęszczają, otwierają się na Europę.

Jest nam niezmiernie miło, iż w tym roku do grona szkół eTwinning dołączyła również nasza szkoła. W roku szkolnym 2019/2020 podjęliśmy się realizacji dwóch projektów w języku niemieckim.

Pierwszy projekt "Weihnachten mal anders" trwał od listopada do stycznia i został już zakończony. W jego realizację zaangażowali się uczniowie klasy 8B: Julia Józefek, Joanna Czubek, Anna Kwolek, Laura Paszko, Szymon Gołda, Magdalena Femin. Projekt poświęcony był zwyczajom Bożonarodzeniowym w Niemczech. W ramach projektu uczniowie przygotowywali Wieniec Adwentowy, Kalendarz Adwentowy, projektowali kartki Bożonarodzeniowe. W tym projekcie współpracowaliśmy z innymi szkołami z Polski. Uzyskaliśmy certyfikat potwierdzający nasz udział w projekcie.

Drugi projekt "Mein Region- meine kleine Heimatstadt" realizowany przez grupę uczniów klasy siódmej: Aleksandra Błaszczak, Julia Klecha, Kamila Sokół, Marysia Hoksa, Paulina Morawska, Mikołaj Sitarz i Marcel Wojtuszewski rozpoczęliśmy we wrześniu 2019 i potrwa do końca maja. Większość działań projektowych już za nami. W ramach tego projektu trwającego blisko dziewięć miesięcy w/w uczniowie podejmowali szereg różnych działań, wykorzystując różne narzędzia TIK, najpierw przedstawiali się, mówili o sowich zainteresowaniach ale też poznawali innych uczniów np. z Turcji czy Chorwacji. Przygotowywali prezentacje o swojej szkole i regionie. Śpiewali kolędy w języku innych szkół partnerskich, przygotowywali kartki świąteczne i to wszystko w języku niemieckim. Ostatnim zadaniem w ramach projektu jest zaprezentowanie typowych dla naszego regionu dań. Z niecierpliwością czekamy też na prezentacje partnerskich szkół szczególnie z Hiszpanii i Grecji. A oto ceryfikat potwierdzający nawiązanie współpracy w ramach projektu eTwinning.

Utworzono dnia 30.04.2020, 15:34

ZAŁĄCZNIKI: