V Ogólnopolski Konkurs dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym

Utworzono dnia 20.02.2024

Zapraszamy dzieci rolników do udziału w V Ogólnopolskim Konkursie dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym. Patronat Honorowy nad Konkursem sprawuje Minister Edukacji Narodowej. Konkurs jest organizowany w ramach działań na rzecz zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych rolników.

Celem konkursu jest promowanie prawidłowych nawyków i zachowań dzieci związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego oraz popularyzowanie „Wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat”. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”.

W konkursie mogą uczestniczyć dzieci urodzone w latach 2009–2013, których przynajmniej jeden rodzic/opiekun prawny w okresie przyjmowania zgłoszeń do konkursu podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników.

Zadanie konkursowe polega na ułożeniu rymowanki (min. 4 wersy, max. 30), popularyzującej zasady ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym oraz wiedzę o zagrożeniach wypadkowych przy wykorzystaniu treści i przekazu kampanii prewencyjnych KRUS:

1. „Rola rolnika, by upadku unikał”;

2. „Mądrze postępujesz, wypadku nie spowodujesz";

3. „Nie ryzykujesz, gdy znasz i szanujesz”;

4. „Rolniku, nie daj się kleszczom!”;

5. „Kości i stawy też rolnika sprawy”;

6. „Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami”, odbywających się w ramach projektu „Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś”.

Przy tworzeniu konkursowych rymowanek dzieci powinny pamiętać o wykorzystaniu przynajmniej sześciu słów, spośród: zdrowie, życie, projekt, wieś, rolnik, wypadek, choroba, profilaktyka, przyczyna, maszyna, bezpieczeństwo, rodzina. Kompletne zgłoszenie (rymowankę oraz wypełniony formularz zgłoszeniowy) należy przesłać w terminie do 22.03.2024 r. pocztą tradycyjną (liczy się data stempla pocztowego) lub elektroniczną na adres Oddziału Regionalnego KRUS, w którym ubezpieczeniu podlega rodzic/opiekun prawny dziecka.

Na etapie wojewódzkim, który kończy się 22.04.2023 r., autorzy 3 najlepszych prac otrzymają nagrody rzeczowe o wartości ok. 500 zł brutto a ich rymowanki zostaną poddane ocenie na etapie centralnym. Centralna Komisja Konkursowa spośród 48 prac, które wejdą do finału Konkursu wybierze 20 najlepszych rymowanek. Ich autorzy otrzymają nagrody rzeczowe o wartości ok. 1 000 zł brutto. Gala podsumowująca zaplanowana jest na czerwiec 2024 roku.

Szczegóły w Regulaminie Konkursu na stronie www.gov.pl/krus

Zachęcamy również uczniów do zapoznania się ze stroną internetową Kasy skierowaną do najmłodszych, gdzie znajdują się m.in. kurs e-learningowy Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy oraz film pt. Gra o zdrowie i bezpieczeństwo.

Utworzono dnia 20.02.2024, 15:58

ZAŁĄCZNIKI: