Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Szkoła Podstawowa w Niebieszczanach

Szkoły  Podstawowej  w  Niebieszczanach

W 1882 roku w pobliżu kościoła powstał prawdopodobnie pierwszy budynek szkolny w Niebieszczanach. Pierwszym kierownikiem szkoły był M. Wołoszczak. Jeden nauczyciel uczył wtedy cztery klasy. Z czasem liczba dzieci znacznie wzrosła i dwuizbowa szkoła okazała się za mała. Musiano więc wynająć dla potrzeb szkoły jeszcze dwa pomieszczenia: w "Organistówce" i na "Górce". Zwiększyła się także liczba nauczycieli.

W roku 1923 kierownikiem szkoły mianowano Leona Chudkę, a następnie Władysława Pieluszczaka. Szkoła liczyła wtedy sześciu nauczycieli. Do roku 1927 szkoła w Niebieszczanach była 4-klasowa. Od tego roku, decyzją Kuratora Okręgu Szkolnego Lwowskiego otrzymała stopień organizacyjny jako szkoła 5-klasowa, a w 1937 roku przemianowano ją na publiczną szkołę powszechną II stopnia.

W latach trzydziestych dwudziestego wieku kierownictwo objęła Piątkiewicz vel Bobolowa. Szkoła nadal mieściła się w starym, zniszczonym budynku. Rada Szkolna Powiatowa zarządziła budowę szkoły 7-klasowej na nowym placu przy gościńcu. Oddano ją do użytku przed wybuchem drugiej wojny światowej.                W czasie okupacji szkołą kierował Władysław Dzundza; naukę ograniczono do czterech klas. Uczono tylko z "Płomyka", w którym jednak przemycano czasem rzeczy dwuznaczne, patriotyczne. Nauczanie kilkakrotnie przerywały rewizje gestapo. Po przejściu frontu, od 9 listopada 1944 roku odbywała się już normalna nauka w szkole. Kierownikiem szkoły został Julian Osękowski, a do pracy zgłosiło się ośmiu nauczycieli. Warunki nauczania były bardzo trudne. W szkole przebywało wtedy około 300 uczniów. W wiosce powszechny był jeszcze analfabetyzm, dlatego też kancelaria szkolna zamieniła się w biuro bezinteresownej pomocy dla biednych i poszkodowanych.

W roku szkolnym 1946/47 zorganizowano pierwsze wieczorowe kursy dla dorosłych, którzy po ich ukończeniu otrzymali świadectwo ukończenia klasy siódmej szkoły powszechnej.

W roku 1986 rozpoczęto budowę nowego budynku przy Szkole Podstawowej w Niebieszczanach. Budowę finansowały władze oświatowe i gminne. Nowy budynek oddano do użytku w 1995 roku. Obecnie uczą sie tam gimnazjaliści. Od listopada 2006 roku uczniowie korzystają również z pięknej nowej sali gimnastycznej.

Po II wojnie światowej  SP w Niebieszczanach kierowali:

1945-49              Julian Osękowski

1949-50              Zofia Gołda